آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

آموزش درخواست یک فایل از دامنه ی دیگر با استفاده از JSONP

دوره های مرتبط با این مقاله

درخواست یک فایل از دامنه ی دیگر با استفاده از JSONP

در مبحث قبلی، درباره ی سیاست امنیتی منشا مشترک (same origin policy) که مانع از درخواست AJAX دادن به دامنه یا زیردامنه ی متفاوت، برای بارگذاری اطلاعات از آن ها در صفحه ی متعلق به سایت/دامنه ی جاری می شد، توضیحاتی را ارائه دادیم. JSONP راه حل بسیار کارآمدی را برای غلبه بر این مانع فراهم می کند.
در مثال های زیر، سعی می کنیم اسکریپت های PHP را بر روی سرویس دهنده جاری، اما از یک subdomain دیگر فراخوانی کنیم. این اسکریپت آرایه ای از دو کاربر (متشکل از دو شی حاوی اطلاعات مربوط به اسم و سن هریک) را در فرمت JSON به نمایش می گذارد. این خروجی با استاندارد JSONP کاملا سازگار خواهد بود، زیرا اطلاعات مورد نظر توسط پارامتر ارسال شده به اسکریپت و پرانتز باز و بسته محصور شده است.


 "John Doe", "age" => 42),
    array("name" => "Jane Doe", "age" => 39)
);
echo $_REQUEST['callback'] . "(" . json_encode($users) . ")";
?>

برای مشاهده ی داده های بازگشتی، این آدرس URL را در نوار آدرس مرورگر خود وارد کنید:


http://tests.jquery-tutorial.net/json.php?callback=test

نتیجه به این صورت خواهد بود:


test([{"name":"John Doe","age":42},{"name":"Jane Doe","age":39}]) 

اگر پارامتر callback را بر روی مقدار دیگر تنظیم کنید (مقدار دیگری را بجای callback به عنوان پارامتر پاس دهید)، در آن صورت تغییر را در خروجی مشاهده خواهید کرد. این نوع نشانه گذاری (notation)، دقیقا همان چیزی است که JSON عادی را از JSONP جدا ساخته و تمایز می بخشد. حال، زمانی که داده های JSON به jQuery بازگردانده می شوند، آن را به اشیایی parse (تجزیه) می کند که به راحتی مانند یک شی جاوا اسکریپت، قابل دسترسی و استفاده می باشد. برای مثال، خروجی بالا به دو شی مختلف تقسیم می شود که هر یک دارای خاصیت (property) age و name مجزا می باشد.
اکنون، صفحه ی مورد نظر را با استفاده از جی کوئری درخواست می کنیم و سپس اطلاعات بازگشتی آن را مورد استفاده قرار می دهیم. توجه داشته باشید که این صفحه را بر روی دامنه ی دیگر (tests.jquery-tutorial.net) و غیر از دامنه ی جاری که صفحه را در حال حاضر اجرا می کند، صدا می زنیم.  اگر مباحث مربوط به متدهای get() و post() را مطالعه کنید، خواهید دید که تنها دو تفاوت عمده بین آن ها وجود دارد: پارامتر callback در URL و دیگری آرگومان اضافی که مشخص می کند داده ی بازگشتی باید از نوع "json" باشد. پارامتر callback بر روی مقدار علامت سوال "?" تنظیم شده که سبب می شود جی کوئری یک مقدار به صورت تصادفی ایجاد کند. همان طور که مشاهده می کنید، مقدار این پارامتر، در اسکریپتی که call را دریافت می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.
  پس از دریافت داده، آن را داخل متد each() می ریزیم، که داخل داده های بازگشتی حلقه می زند. در هر بار اجرای حلقه یک متد بی نام (anonymous) صدا زده می شود و طی آن مجموعه داده های ذخیره شده در متغیر "user" مورد دسترسی قرار می گیرد. سپس با مقدار کلیدهای name و age یک رشته ایجاد کرده و آن را داخل یک لیست (به صورت یک تگ li) به المان ul اضافه می کنیم. در نتیجه، یک لیست HTML حاوی کاربران دریافت می کنیم که توسط اسکریپت بازیابی شده است.


  امیدواریم که این مطلب در مورد آموزش Jquery و JavaScript برایتان مفید و مناسب بوده باشد.
  در صورت داشتن هر گونه سوال، پیشنهاد و یا انتقاد حتماً از قسمت نظرات در پایین صفحه آن را برای ما ارسال کنید.

  اگر تمایل دارید به سایر محتوای آموزش برنامه نویسی دسترسی پیدا کنید می توانید به آموزش های گام به گام برنامه نویسی مراجعه کنید.

  از اینجا بهترین کتابهای برنامه نویسی را دریافت کنید : کتاب های آموزش برنامه نویسی


  کلیه حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد و هر گونه استفاده غیر قانونی از آن پیگرد قانونی دارد.

  • 1165
  •    976
  • تاریخ ارسال :   1395/01/19

  دانلود PDF دانشجویان گرامی اگر این مطلب برای شما مفید بود لطفا ما را در GooglePlus محبوب کنید
  رمز عبور: tahlildadeh.com یا www.tahlildadeh.com
  ارسال دیدگاه نظرات کاربران
  شماره موبایل دیدگاه
  عنوان پست الکترونیک

  ارسال

  آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده
  آموزشگاه برنامه نویسی تحلیل داده

  تمامی حقوق این سایت متعلق به آموزشگاه تحلیل داده می باشد .